Tund teemast materjali punktide viitesüsteem. Ettekanne "materiaalne punkt
Füüsikatunni tehnoloogiline kaart 9. klass GEF.
UMC:A.V. Perõškin, E.M. Gutnik - M .: Bustard, 2009.- § 65.
Tunni teema:Sissejuhatav ohutusinfotund. Mehaaniline liikumine Võrdlussüsteem. Tee. liigub .
Tunni tüüp:uue materjali õppimine.
Varustus: õpik: Peryshkin A.V. "Füüsika. 9. klass Õpetus õppeasutused”, M.: Bustard. 2013; esitlus,videouroki "Füüsika 9. klass", 2014, COMPEDI LLC, compedu.ru; statiiv, pall, renn; pendlid.
Tunni eesmärk: tutvumine füüsikaklassis töötamise ohutusnõuetega, füüsika ühe olulisema osa - mehaanika ja selle ülesandega tutvumine; tutvustada põhimõisteid: materiaalne punkt, tugisüsteem, tee, nihe.
Ülesanded:
Didaktiline ─ luua tingimused uue õppematerjali assimilatsiooniks IKT abil
kognitiivne – teadma mõisteid "mehaaniline liikumine", "materiaalne punkt", "võrdluskeha", "võrdlussüsteem", "trajektoor", "tee", "nihe"
Hariduslik - jätkata tööd teaduslike teadmiste meetodite omandamiseks, arendada õpilaste intellektuaalseid oskusi (vaatleda, võrrelda, analüüsida, rakendada teadmisi, teha järeldusi).
Hariduslik – jätkata teadusliku ilmavaate ja füüsikahuvi kujundamist.
Õppimisvõimaluste ja õpilaste varasemate saavutuste tunnused selles klassis, mille jaoks tund on kavandatud:
Õpilased valdavad:
regulatiivne UUD:
– muuta praktiline ülesanne ühiste jõupingutustega harivaks ja tunnetuslikuks;
kognitiivne UUD:
– määrata õpetaja juhendamisel probleemide lahendamise viise;
– püstitada hüpoteese ja koostada õpetaja juhendamisel otsingustrateegia;
– sõnastada uusi teadmisi grupi ühistööna;
kommunikatiivne UUD:
– osaleda probleemide rühmaarutelus;
isiklik UUD:
– ilmutada situatsioonilist kognitiivset huvi uue õppematerjali vastu .
Tunni etapp, lavaaeg
Lavaülesanded
Meetodid, õpetamistehnikad
Haridusliku suhtluse vormid
Õpetaja tegevus
Õpilaste tegevused
Moodustati UUD ja sisulised tegevused
korralduslik etapp.
Emotsionaalne meeleolu.
Sissejuhatav ohutusinfotund.
Vestlus õpilastega
Frontaalne
Annab juhiseid tunniks valmistumiseks. Annab õpilastele kõik tunniks vajaliku. Viib läbi ohutusalased instruktaažid.
Tunniks valmistumine. Kuulake õpetajaid.
Füüsikakursuse ja käesoleva tunni eesmärgi ja eesmärkide seadmine
õpilaste teadlikkus olemasolevate teadmiste ebatäielikkusest; äratada kognitiivset huvi probleemi vastu, korraldada probleemi iseseisvat sõnastamist ja eesmärgi seadmist.
Probleemse olukorra loomine.
Rühmatöö
Poisid, teil on iga rühma laudadel varustus. Mõelge, millist demo saate näidata ja mida see demonstreerib.
Milliseid nähtusi te täheldasite? (mehaaniline liikumine)
Milline füüsika haru tegeleb mehaanilise liikumisega? (Mehaanika kinemaatika jaotises)
Mis on mehaanika põhiülesanne?
Kinemaatika põhimõisted: Võrdlussüsteem. Tee. Liiguta.
Slaid 1. Tunni teema.
Õpilased katsetavad kaldrenni ja palliga, statiivi ja kuuliga niidil, koormaga vedrul, käruga.
Sõnastage tunni eesmärgid ja eesmärgid. Kirjutage tunni teema üles.
Teema UUD: olema teadlik mehaanilise liikumise mõiste olulisusest;
Regulatiivne UUD:
määrata kasvatustegevuse eesmärgid;
Kognitiivne UUD:
näha probleemi, tunda ära tekkinud raskused;
Kommunikatiivne UUD:
osaleda probleemi kollektiivses arutelus, olla huvitatud teiste inimeste arvamustest ja väljendada oma arvamust;
Isiklik UUD:
olema teadlik teadmiste ebatäielikkusest, ilmutada huvi uue sisu vastu.
Uue materjali õppimine
Tutvuda uute kinemaatika mõistetega.
Vestlus.
Frontaalne
Poisid, kui mehaanika põhiülesanne on teada keha asendit igal ajal, vajame selliseid omadusi nagu suurus, mass. (Ei). Seega on üks kinemaatika mõisteid materiaalne punkt.
Slaid 2.
Ta räägib iidsest ajastu algusest pärinevast dokumendist, mis ütleb: „Seisake äärepoolseima maja idaseina juures põhja poole ja pärast 120 sammu kõndimist pöörake näoga itta. Pärast 200 sammu kõndimist kaevake 10 küünart suurune auk ja pange peale 100 kuldmünti.
Kui see dokument teie kätte satuks, kas suudaksite aarde üles leida?
Slaid 3.
slaid 4.
Võrdlussüsteem on ühe-, kahe- ja kolmemõõtmeline. Tooge igaühe kohta näiteid.
Milline oli teie katse koordinaatsüsteem?
Pange tähele, et järgmine mõiste on teile tuttav matemaatikatundidest.
Slaid 5.
slaid 6.
Kuulake, vastake küsimustele.
Tulge võrdlussüsteemi mõiste juurde.
Salvestatud diagrammi kujul. Võrdlussüsteem: a) referentsorgan; b) koordinaatsüsteem; c) seade aja mõõtmiseks.
Antakse näiteid ühe-, kahe- ja kolmemõõtmeliste koordinaatsüsteemide kohta.
Kirjutage üles definitsioonid: tee, nihe, trajektoor.
Õppeaine UD: olema teadlik kinemaatika mõistete tähtsusest kehade liikumise edasisel uurimisel;
Reguleeriv ECM: nõustuge probleemi lahendamise pakutud viisiga;
Kognitiivne UUD: osaleda põhimõistete sõnastuse loomisel;
Kommunikatiivne UUD: oskus kuulata õpilaste olemasolevaid teadmisi;
Konsolideerimise etapp.
Tagada omandatud teadmiste rakendamine uute faktide selgitamiseks.
Vestlus.
Frontaalne.
Pakub vastuseid küsimustele koos selgitustega.
Kas taksoga reisides maksame reisi või transpordi eest?
Pall kukkus 3m kõrguselt, põrkas põrandast ja jäi kinni 1m kõrguselt. Leidke tee ja liigutage palli.
Nad vastavad küsimustele.
Kuulake õpilaste vastuseid.
Regulatiivne UUD:
oskama planeerida, ennustada, kontrollida, korrigeerida, hinnata omandatud teadmisi;
Õppeaine UD: sõnastada uue füüsikalise mõiste definitsioonid, selgitada katse tähendust ja tulemusi;
Kommunikatiivne UUD: oskama sõnastada vastust;
Esmaste teadmiste kontrollimise etapp.
Edaspidiseks kohandamiseks avaldage esmane arusaam liikumise peamistest omadustest.
Kaarditöö.
Töötage paaris (koos eksperdihinnanguga)
Pakub tabeli täitmist ülesannetega.
Nad vahetavad töökohta ja kontrollivad võtmeid.
Regulatiivne UUD:
Eneseregulatsioon. Eesmärgi saavutamise astme hindamine;
Isiklik UUD: teadvustada teadmiste omamise isiklikku tähtsust.
Suhtlusvõimeline UUD: luua töösuhteid, teha tõhusat koostööd, väljendada mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega.
Kodutöö.
Vestlus
Selgitab kodutööd.
Pane kodutöö kirja.
Tunni kokkuvõte
Peegeldus
Vestlus
Õpetaja hindab tunnis õpetaja ja õpilase koostööd
Õpilased hindavad tunni "+" ja "-".
valik 1
Koordinaatide süsteem
ühemõõtmeline
kahemõõtmeline
kolmemõõtmeline
a) malenupp
b) helikopter
c) lennuk taevas
d) tõstke
Materiaalne punkt
Jah
Ei
Käib kodust tööle
Teeb võimlemisharjutusi
Reisimine paadiga
Inimese pikkuse mõõtmisel
2. variant.
Õige vastuse vastas asetage "+"
Koordinaatide süsteem
ühemõõtmeline
kahemõõtmeline
kolmemõõtmeline
a) lühter toas
b) allveelaev
c) rong
d) lennuk rajal
Materiaalne punkt
Jah
Ei
Maa ja Kuu kauguse arvutamisel
selle läbimõõdu mõõtmisel
maandumine kosmoselaev selle pinnal
selle liikumise kiiruse määramisel ümber Maa
Esitluste eelvaate kasutamiseks looge endale konto ( konto) Google'i ja logige sisse: https://accounts.google.com
Slaidide pealdised:
KINEMAATIKA ALUSED Tund 1. TEEMA: „Materiaalne punkt. Võrdlussüsteem»
Mehaanika on füüsika haru, mis uurib liikumist. Mehaanika põhiülesanne on määrata keha asukohta ruumis igal ajal.
Kinemaatika on mehaanika osa, mis uurib, kuidas kirjeldada liikumist ja seda liikumist iseloomustavate suuruste vahelist seost. Dünaamika on mehaanika haru, mis uurib mehaanilise liikumise põhjuseid. Staatika uurib kehade süsteemi tasakaaluseadusi.
Mehaaniline liikumine on keha asukoha muutumine ruumis aja jooksul teiste kehade suhtes.
Translatsiooniline liikumine on liikumine, mille käigus kõik keha punktid liiguvad ühtemoodi, sama kiirusega. Materiaalne punkt on keha, mille mõõtmed võib antud lahendatava probleemi tingimustes jätta tähelepanuta. Võrdluskehaks nimetatakse mis tahes keha, mida tinglikult peetakse liikumatuks ja mille suhtes teiste kehade liikumist vaadeldakse.
Näiteks peetakse Maad sageli materiaalseks punktiks, kui uuritakse selle liikumist ümber Päikese.
Näiteks Kui me lahendame planeetide igapäevase pöörlemisega seotud probleemi, siis on vaja arvestada planeedi kuju ja suurusega. Näiteks kui soovite määrata päikesetõusu kellaaega kell erinevad kohad gloobus.
Mis on edasiliikumine? Keha liigub edasi, kui kõik selle punktid liiguvad ühtemoodi. või Keha liigub translatsiooniliselt, kui selle keha kahe punkti kaudu tõmmatud sirgjoon nihkub liikumisel paralleelselt algse asukohaga.
Näited edasi liikumine Liftikabiin liigub edasi Vaaterattakabiin liigub edasi
Keha (materiaalse punkti) asukoha määramiseks ruumis on vaja: seada võrdluskeha; valida koordinaatsüsteem; omama seadet aja lugemiseks (kell)
Võrdluskeha, sellega seotud koordinaatsüsteem ja liikumisaega arvestav kell moodustavad võrdlusraami.
Mis on võrdluskeha? Võrdluskeha on keha, mille suhtes määratakse teiste (liikuvate) kehade asukoht. Näiteks võib see olla puu, kui arvestada bussi liikumist, või Maa, kui arvestada raketi liikumist.
Koordinaatsüsteem Keha asukohta ruumis saab määrata 2 koordinaadi abil (2D koordinaatsüsteem) Keha asukohta ruumis saab määrata 3 koordinaadi abil (3D koordinaatsüsteem)
Kell sirgjooneline liikumine keha, piisab ühest koordinaatide teljest
Trajektoor on joon, mida mööda keha liigub.
Tee – tee pikkus. [L] Nihe – vektor, mis on joonistatud materiaalse punkti algasendist selle lõppasendisse.
Teemal: metoodilised arendused, ettekanded ja märkmed
Dünaamika. Inertsiaalsed referentssüsteemid. Newtoni esimene seadus.
Tunni eesmärgid: kujundada ISO mõiste; uurida Newtoni esimest seadust; näidata sellise füüsikaharu nagu "Dünaamika" tähtsust; kasvatada lugupidamist erinevate ametite vastu....
tunni kokkuvõte "Liikumine. Materiaalne punkt. Võrdlussüsteem. Liikumise suhtelisus."
Seda tööd saab kasutada 9. klassi teema õppimisel: "Kinemaatika". Materjal on mõeldud teema kordamiseks ja üldistamiseks. Tööd saab kasutada kordusmaterjalina...
Peal see õppetund, mille teemaks on: „Materiaalne punkt. Võrdlussüsteem”, tutvume materiaalse punkti definitsiooniga, vaatleme positsiooni määratlust erinevad kehad koordinaatide abil. Lisaks mõelge, mis on võrdlussüsteem ja miks seda vaja on.
Kujutage ette, et istute kodus, oma toas ja teilt küsitakse: "Kus sa oled?". Kuidas te sellele vastate? Võite vastata "kodus" ja see oleks õige vastus. Võite vastata "oma toas, laua taga" või nimetada linna või öelda, et olete Venemaal. Vastus küsimusele "kus sa oled?" antakse, on kõik need valikud õiged.
Kuidas me siis valime, mida vastata? Oleneb sellest, kui täpselt peate asukohta teadma. Kui ema küsib, kes on korterisse sisenenud, tahab ta teada, mis toas sa oled. Kui sõber teisest linnast palub telefoni teel sinuga kohtuda, siis teda ei huvita, kas sa oled oma toas või köögis ja veelgi enam pole vahet, kumb sinu jalgade osa on laua all ja milline osa teie kätest on laual. Ta peab lihtsalt teadma, kas olete linnast lahkunud.
Lihtsale küsimusele vastates jätsime kõik üleliigse kõrvale, lihtsustasime ja vastasime nii täpselt, kui igal konkreetsel juhul nõutud.
Me kasutame igal sammul lihtsustusi, kirjeldades objekte või protsesse sellest vaatenurgast, mis meid huvitab.
Teine näide on geograafilised kaardid (vt joonis 1).
Riis. 1. Geograafiline kaart
Selle piirkonna satelliidifotosid oleks võimalik paigutada atlastesse, kuid keegi ei tee seda. Geograafiat õppides ei huvita meid, milline iga objekt välja näeb ja kõik objektid ei paku meile huvi, seetõttu kaartide tegemisel visatakse ebavajalik kõrvale. Reljeef ja veekogud jäävad füüsilisele kaardile (vt joon. 2), poliitilisele kaardile - riikide piirid ja Suurimad linnad(vt joonis 3)
Ja kuidas sa oma asukohta kaardil näitad? Pange punkt, millel pole tegeliku teiega midagi pistmist, kuid mis kirjeldab teie olukorda ja kaardil olevat punkti vaadates saate kõigest aru (vt joonis 4).
Riis. 4. Tähistus kaardil
Füüsikas kasutame ka lihtsustusi.
Nimetatakse lihtsustatud esitus sellest, mida me peame uurima või kirjeldama teatud vastavusega tegelikkusele mudel.
Inimene mõtleb mudelites. Kujutage ette jalgratast. Nüüd proovige see võimalikult täpselt joonistada.
On hämmastav, kui paljud teist näevad vaeva ja kõik teavad, milline jalgratas välja näeb, ja kõik tutvustasid seda hõlpsalt. Kuid kujuteldav pilt on üsna ligikaudne: kaks ratast, rool, pedaalid, iste, need osad on raamiga ühendatud, kuid me ei mõtle, kuidas need täpselt on ühendatud, mis kuju ja värvi need on.
Milliseid detaile me välja jätame ja millele tähelepanu pöörame? IN Igapäevane elu- teie äranägemisel, sõltuvalt vajadustest. Teaduses on vaja täpsust ja kindlust, seetõttu sätestame füüsikas selgelt mudelid, mida uurime ja mis vastavad etteantud täpsusega tegelikkusele.
Mudel
Kui me ütleme füüsikas sõna "mudel", siis enamasti peame silmas millegi vähendatud koopiat, mingit objekti kujutist, selle kirjeldust, sõnalist või matemaatilist. Selline koopia ei ole originaal, vaid annab sellest lihtsustatud ülevaate. Lihtsustamise aste võib olla erinev sõltuvalt sellest, millist teavet meil on piisavalt. Võtame mudelauto. Mõned koguvad mudeleid, mis näevad välja nagu päris, ehk annavad aimu auto välimusest (vt joonis 5). Riis. 5. Automudel Samal ajal ei näita selline mudel mootori seadet, kuid meie eesmärgi jaoks piisab välimusest. Kui räägite sõbrale, kuidas teine auto teist mööda sõitis, ei pea teil olema nende autode kogumismudeleid, teid ei huvita välimus, on sinu jaoks oluline autode liikumine ja asukoht. Peate lihtsalt võtma näiteks kaks ristkülikukujulist objekti mobiiltelefon, ja simuleerida laual möödasõitu (vt joonis 6). Riis. 6. Mööduvad autod Teine näide: teil palutakse osta leiba. Mõiste "leib" on lihtsustatud mudel, lauses "Osta leiba" ei ole teavet ei pagari-tootja, koostise ega ka pätsi täpse massi kohta. Täpsustame ainult, kas osta valge või must, kõik muud detailid jätame välja. Kui mõned detailid on olulised, siis küsitakse meilt "Osta väike kukkel valge leib". See on veel üks täpsem mudel: see määrab juba pätsi suuruse ja leivatüübi, kuid jätab välja ka kõik muu. Kasutame kogu aeg mudeleid – valides info väljavõtmise või edastamise täpsuse, modelleerime juba tegelikkust. |
Uurime mehaanilist liikumist. Liikumine on kehade liikumine ajas.
Oleme huvitatud sellest, et keha oli ühes kohas ja mõne aja pärast sattus see teise. Kuidas te seda kirjeldaksite? Näiteks oli auto hommikul parklas ja sõitis siis maja juurde. Aknast välja vaadates näitate sõrmega, kus ta hommikul oli, ja seejärel näitate, kus ta praegu on (vt joonis 7).
Riis. 7. Auto asend
Kuidas koolist koju minnes paberile joonistada? Pärast kooli, maja ja mõne olulise objekti, näiteks bussipeatuse, metroojaama, ristmiku, kuhu pöörate, märgistamist märgite täppidega: kõigepealt olen siin, siis lähen siia ja jõuan siia. (vt joonis 8) .
Riis. 8. Koolist koju
Pange tähele, et nendes näidetes, nagu paljudel muudel juhtudel, ei pea me liikuvate kehade suurusele ja kujule tähelepanu pöörama. Üks või teine õpilane kõnnib koolist, auto sõidab või elevant jookseb - need märgime paberile samade täppidega. See on väga mugav ja me rakendame seda mudelit võimaluse korral.
Seda mudelit nimetatakse materiaalne punkt- keha mudel, mille suuruse ja kuju võib selle probleemi puhul tähelepanuta jätta.
Muud kinemaatika mudelid
Mehaanikas võib liikuva keha füüsikaliseks mudeliks olla materiaalne punkt, mille mõõtmed võib antud ülesandes tähelepanuta jätta, või keha, millel on kuju ja mõõtmed, kui need on meie jaoks selles ülesandes olulised (vt joon. . 9). Riis. 9. Liikumismustrid Liikumismudelid, mida me kasutame, on ühtlane liikumine sirgjoonel, ühtlaselt kiirendatud liikumine sirgjoonel ja ühtlane liikumine ringis. Kes on proovinud rattaga sõita mööda kitsast sirget rada või põiklatti, see teab, kui raske on hoida täiesti sirget rada, tee on alati kõver, aga me võime selliseid ebatäpsusi ignoreerida, konarustest üles-alla liikumist üldse ignoreerida ja saame taandada liikumise ühele uuritud mudelitest. |
Tuleb mõista, et igal mudelil on oma kasutuspiirangud ning kõiki kehasid ja mitte kõigil juhtudel ei saa pidada materiaalseteks punktideks. Sama autot, kui arvestada tema liikumist parklast maja poole, võib pidada materiaalseks punktiks, selle mõõdud pole olulised (vt joon. 10).
Riis. 10. Auto - materiaalne punkt
Aga kui mõelda, kuidas see kahe kõrvuti asetseva auto vahele parklasse ära mahub, siis tuleb arvestada selle suurust ja kuju.
Uurime materiaalse punkti liikumist. Liikumine on asendi muutumine aja jooksul. Kuidas olukorda kirjeldada?
Valige oma toast objekt ja öelge nüüd, kus see asub. Oletame, et valisite tassi, millest jõite hiljuti teed ja pole seda veel kööki viinud. Te ütlete midagi sellist nagu "ta on laual pool meetrit klaviatuurist vasakul" või "ta on päeviku ees" (vt joonis 11).
Riis. 11. Tassi asend laual
Nüüd proovige näidata selle asukohta, mainimata muid elemente, nagu klaviatuur või päevik. Ei tööta. Keha või punkti asukoha kirjeldamisel peate valima teise keha ja määrama selle suhtes asukoha, st koordinaadid.
Koordinaadid- see on viis, kuidas täpselt näidata koht, selle koha aadress. See aadress ei peaks mitte ainult paika identifitseerima, vaid aitama ka seda leida, näitama selle asukohta sarnaste punktide järjestatud reas (termin "koordinaat" pärineb sõnast ordinare, mis tähendab "korraldama", eesliitega co-, mis tähendab "koos, ühiselt, kokku lepitud").
numbri omadused
Näiteks maja koordinaadiks tänaval on selle number, mida loetakse alguseks võetud tänava servast. Maja number ei näita ainult seda, millist maja kõnealune(umbes sama nt viiekorruseline maja, mille alumisel korrusel on juuksur), aga ütleb ka, kust seda leida saab: kui möödusime majadest nr 8 ja nr 10, siis maja nr 16 peaks olema kusagil ees (vt joon. 12).
Riis. 12. Maja number
Kusjuures tänava nimi sageli ainult identifitseerib seda (Puškinskaja tänavast kuuleme ja saame aru, mis tänavaga tegu), kuid ei sisalda infot selle asukoha kohta teiste tänavate seas (pole järjekorda).
Kinos on rea number ja istme number tooli koordinaadid: me teame, kus on alguspunkt (tavaliselt ekraanist vasakul), nii et kui näeme viiendat rida, siis teame, kust otsida suuri reanumbreid. Sama ka kohtadega: kui otsime kohta nr 13, siis läheme kohe rea lõppu ja kohta nr 11 nähes saame aru, et oleme lähedal (vt joon. 13).
Riis. 13. Soovitud koht kinos
Number pole mitte ainult nimi (kiri toolil), vaid ka juhis otsingus (korrapärasus).
Kõik, kes on mänginud merelahing, teadke, et lahtri asukohta saab üheselt määrata parameetripaariga: in sel juhul veergu tähistav täht ja rida tähistav number, samas kui veerge ja ridu loendatakse välja ülemisest vasakust nurgast (vt joonis 14).
Riis. 14. Mäng "Merelahing"
Asukoha saate määrata suuna ja kauguse määramisega, näiteks 50 kilomeetrit linnast kirdesse (vt joonis 15).
Riis. 15. Asukoha tuvastamine
Näited koordinaatsüsteemidest
Igal juhul kasutame millegi asukoha määramisel ühel või teisel kujul selle koordinaate. Näiteks: - fotol kirjutavad nad "esimeses reas, vasakult teine, Ivanov" (vt joonis 16). Koordinaadid on rida ja koht selles; Riis. 16. Isiku asukoht fotol: Ivanov on vasakult teine - piletitele kirjutatakse rea number ja istekoha number: rea ja istekoha koordinaadid (vt joonis 17); Riis. 17. Pilet - tänav, majanumber - koordinaadid: tänav ja numbrid; - "lahkute metroost" selline ja selline ", pöörake vasakule ja kõndige 100 m; - Keha asendit Maa pinnal saab määrata erineval viisil: - Moskvast 30 km põhja pool, 40 km idas. Sel juhul on koordinaatideks numbripaar: kaugus ida/lääne ja põhja/lõuna suunas; - 50 km kirdes. Siin on koordinaatideks suunanurk ida/lääne telje suhtes + raadiusvektori pikkus (vt joonis 18). Riis. 18. Asukoht maailmakaardil |
Mehaanikas kasutame kõige sagedamini ristkülikukujulist (või ristkülikukujulist) koordinaatsüsteemi. Selles on punkti asukoht tasapinnal antud järgmiselt. Seal on võrdluspunkt, see tähendab koordinaatide alguspunkt, ja on kaks vastastikku risti olevat suunda. Punkti asukoha annab kaugus, mis tuleb sellesse punkti jõudmiseks läbida koordinaatide alguspunktist ühes ja teises suunas (vt joonis 19), nagu kinos, liikudes mööda ridu ja mööda rida istmetele.
Niisiis, me kirjeldame materiaalse punkti liikumist. Selle kirjeldamiseks vajame võrdluskogu, mille suhtes punkti asukohta määrata. Asukoha täpseks ja ühemõtteliseks määramiseks on vaja koordinaatsüsteemi (vt joonis 20).
Riis. 20. Võrdlussüsteem
Kuid liikumine on liikumine ajas, seega peate ikkagi otsustama aja mõõtmise üle. Tundub, et sekund kestab kõigil kellal sama palju, välja arvatud vigased kellad, siis mis on aja mõõtmise probleem? Kujutage ette: kui liikumise alguse tuvastab kell, mis näitab 14:40, ja lõppu - stopper, mis peatub kell 02:36:41, ja pole teada, millal see käivitatakse. Seetõttu peame aja ja mõõtmise alguse hetke mõõtmise seadmega ka otsustama, kuidas me määrame võrdluskeha ja koordinaatsüsteemi.
Nüüd on meil olemas kõik liikumise kirjeldamiseks vajalikud tööriistad: võrdluskeha, koordinaatsüsteem ja ajamõõtmisseade. Koos nad teevad võrdlussüsteem.
Ülesannete lahendamisel valime iseseisvalt tugiraamistiku, milles käsitletakse ülesandes kirjeldatud protsessi meile kõige mugavamalt.
Sellega meie õppetund on lõpetatud, tänan tähelepanu eest.
Bibliograafia
1. Sokolovitš Yu.A., Bogdanova G.S. Füüsika: käsiraamat probleemide lahendamise näidetega. - 2. väljaande ümberjagamine. - X .: Vesta: Kirjastus "Ranok", 2005. - 464 lk.
2. Perõškin A.V., Gutnik E.M. Füüsika. 9. klass: õpik. üldhariduse jaoks institutsioonid - 14. väljaanne, stereotüüpne. - M.: Bustard, 2009. - 300 lk.
Kodutöö
1. Määratlege materiaalne punkt.
2. Mis on tugiraamistik?
3. Mis on mudel?
4. Määrake kolme punkti koordinaadid:
1. tund
Teema. Mehaaniline liikumine ja selle liigid. Mehaanika põhiülesanne ja selle lahendamise viisid kinemaatikas. Füüsiline keha ja materiaalne punkt. Võrdlussüsteem
Eesmärk: iseloomustada rubriigi "Kinemaatika" õppimise ülesandeid, tutvustada õpiku ülesehitust; anda ettekujutus mehaanilisest liikumisest, mehaanika põhiülesandest ja selle lahendamise viisidest kinemaatikas; kujundada kehade translatsioonilise liikumise mõiste, materiaalne punkt, võrdlussüsteem; näidata teadmiste rolli mehaanikas teistes teadustes, tehnoloogias; näitavad, et mehaaniline liikumine on üks mateeria olemasolu vorme, üks paljudest looduse muutuste tüüpidest ja materiaalne punkt on mudel, klassikalise mehaanika ideaalne objekt.
Tunni tüüp: uue õppematerjali õppimise tund.
Visuaalne: keha translatsioonilise liikumise demonstreerimine, juhtumid, mil keha saab (ja ei saa) pidada materiaalseks punktiks, PPS "Füüsika-9" "Kvazar-Microst".
Oodatud tulemused. Pärast tundi õpilased:
Eristama füüsiline keha ja materiaalne punkt, materiaalse punkti sirgjooneline ja kõverjooneline liikumine;
Oskab põhjendada mehaanika põhi(otsese) ülesande sisu;
Nad õpivad selgitama füüsiliste idealisatsioonide olemust – materiaalset punkti ja tugiraamistikku.
II. Tunni teema ja eesmärgi väljakuulutamine
Uute mõistete kujunemine. Vestluse ajal, kasutades näidiseksperimenti ja "Kvazar-Micro" õppejõude "Füüsika-9", mõelge järgmistele küsimustele:
Mehaaniline liikumine ja selle liigid;
Mehaanika põhiülesanne ja selle lahendamise viisid kinemaatikas;
Mida kinemaatika uurib?
Füüsiline keha ja materiaalne punkt, võrdlussüsteem.
Tihti nimetame mõnda keha liikuvaks, teisi liikumatuks.
Puud, erinevad hooned, sillad, jõekaldad on liikumatud. Vesi jões, lennukid taevas, autod teel liiguvad.
Mis annab meile aluse jagada kehad liikuvateks ja liikumatuteks? Kuidas need üksteisest erinevad?
Kui me räägime autost, mis liigub, siis peame silmas seda, et teatud ajahetkel oli see meie kõrval ja muul ajal vahemaa meie ja auto vahel muutus. Liikumatud kehad ei muuda kogu vaatluse ajal oma asendit vaatleja suhtes.
Kogemused. Asetage vertikaalsed postid lauale sirgjooneliselt üksteisest teatud kaugusele. Paneme neist esimese lähedale niidiga käru ja hakkame seda vedama. Esiteks liigub see esimesest postist teise, siis kolmandasse jne. See tähendab, et käru muudab oma asukohta tornide suhtes.
Mehaaniline liikumine on keha asendi muutumine teiste kehade või selle ühe osa suhtes teiste kehade suhtes. Näited mehaanilisest liikumisest: tähtede ja planeetide liikumine, lennukid ja autod, suurtükimürsud ja raketid, mees läheb Maa suhtes, käte liikumine keha suhtes.
Teised mehaanilise liikumise näited on näidatud joonisel fig. 1.
Ümbritsevate kehade mehaanilised liikumised jagunevad: translatsioonilisteks, pöörlevateks ja võnkuvateks (süsteem naaseb perioodiliselt tasakaaluasendisse, näiteks lehtede vibratsioon puul tuule mõjul) liikumisteks (joon. 2).
Translatsioonilise liikumise tunnused (reisijate liikumine koos eskalaatoriga, treipingi liikumine jne):
Suvaline sirgjoon kehas jääb iseendaga paralleelseks;
Kõikidel punktidel on samad trajektoorid, kiirused, kiirendused.
Need tingimused ei ole täidetud keha pöörleval liikumisel (auto ratta, vaateratta, Maa ümber Päikese ja oma telje liikumine jne).
Mehaaniline liikumine on sageli osa keerukamatest mittemehaanilistest protsessidest, näiteks termilistest protsessidest. Füüsika haru, mis tegeleb mehaanilise liikumise uurimisega, nimetatakse mehaanikaks.
Aine liikumise mehaanilist vormi uurib füüsika osa "Mehaanika". Mehaanika põhiülesanne on leida keha asukoht ruumis igal ajahetkel. Mehaaniline liikumine toimub ruumis ja ajas. Ruumi ja aja mõisted on põhimõisted, mida ei saa defineerida ühegi lihtsama kaudu. Ruumis ja ajas toimuva mehaanilise liikumise uurimiseks tuleb ennekõike osata mõõta aja- ja vahemaavahemikke. Liikumise erijuhtum on puhkus, seetõttu arvestab mehaanika ka kehade puhkeoleku tingimusi (neid tingimusi nimetatakse tasakaalutingimusteks).
Mehaanikaseaduste sõnastamiseks ja nende rakendamise õppimiseks tuleb kõigepealt õppida kirjeldama keha asendit ja selle liikumist. Liikumise kirjeldus on mehaanika osa, mida nimetatakse kinemaatikaks, sisu.
Mehaanilise liikumise kirjeldamiseks, nagu ka muu füüsikalised protsessid ruumis ja ajas esinevad kasutavad võrdlusraamistikku. Võrdlussüsteem on kombinatsioon referentskehast, sellega seotud koordinaatsüsteemist (decartesiaalne või muu) ja ajavõtuseadmest (joonis 3).
Kinemaatika võrdlussüsteem valitakse lähtudes ainult kaalutlustest, kuidas on liikumist kõige mugavam matemaatiliselt kirjeldada. Kinemaatikas ei ole ühe süsteemi eeliseid teise ees. Füüsikalise maailma keerukuse tõttu tuleb tegelikku uuritavat nähtust alati lihtsustada ja nähtuse enda asemel tuleks mõelda idealiseeritud mudelile. Seega võib teatud ülesannete tingimuste lihtsustamiseks jätta korpuste mõõtmed tähelepanuta. Abstraktne kontseptsioon, mis asendab reaalset keha, mis liigub edasi ja mille mõõtmed võib teatud tingimustel tähelepanuta jätta tõeline ülesanne, nimetatakse materiaalseks punktiks. Kinemaatikas ülesande lahendamisel üldiselt ei arvestata küsimusega, mis täpselt liigub, kuhu liigub, miks niimoodi liigub. Peaasi, kuidas keha liigub.
III. Õpitu kinnistamine. Probleemi lahendamine
1. Iseseisev tööüle õppejõudude materjali "Füüsika-9" "Kvazar-Microst", mille käigus õpilased teevad viitemärkuse.
IV. Kodutöö
1. Õppige tunni konspekt; õpiku vastav osa.
2. Probleemide lahendamine:
Väikesele lapsele tundub, et kella sekundiosuti liigub ning minut ja tunniosuti liikumatuks. Kuidas tõestada lapsele, et ta eksib?
Too näiteid probleemidest, milles Kuud: a) võib pidada materiaalseks punktiks; b) seda ei saa pidada oluliseks punktiks.
3. Lisaülesanne: valmistada ette esitlusi.
Tunni eesmärk: Anda aimu kinemaatikast; tutvustada füüsikakursuse eesmärke ja eesmärke; tutvustada mõisteid: mehaaniline liikumine, trajektoor, tee; tõestada, et puhkus ja liikumine on suhtelised mõisted; õigustada vajadust võtta kasutusele idealiseeritud mudel – materiaalne punkt, tugiraamistik.
Kuulus lugu Igori kampaaniast, milles seda kampaaniat lauldakse, räägib täielikust päikesevarjutusest, mis langes kokku prints Igori sisenemisega Polovtsi maale. Sellest piisab tuvastamaks, et Igori väed olid 1. mail 1185 Polovtsi maa piiril (samas kohas, täis päikesevarjutus juhtub umbes 1 kord 200 aasta jooksul)
Salvestusseade (registripidaja) on seade anduritelt või muult pärinevate andmete automaatseks salvestamiseks tehnilisi vahendeid. Mõõtetehnoloogias mõõtevahendi elementide kogum, mis salvestab mõõdetud või sellega seotud suuruse väärtuse. Salvestusseadmetes on tavaliselt võimalik salvestatud parameetrite väärtused siduda reaalajas skaalaga. Lisaks andmete salvestamiseks mõeldud salvestusseadmetele on olemas ka audiovisuaalse teabe salvestamise seadmed (magnetofonid, videomakid, foto- ja filmi- ning videokaamerad jne). Salvestusseadmed võivad olla mõõtevahendite, paigaldiste, plokkide kui teabe, mõõte-, juhtimissüsteemide, komplekside või sõltumatute seadmete lahutamatud funktsionaalsed üksused.