Tunnimärkmed kaevu valmistamise tehnoloogiast. Ekskursiooni kokkuvõte kaevu juurde
Teema:"Vesi – sa oled elu ise"
Tunni põhiidee: tõestada, et vesi on kõige levinum aine Maal, mis vajab erilist kaitset.
Varustus: arvuti, projektor, ekraan, CD tunni esitlusega, maailmakaart, õpilasprojektid, õpikud, trükitud vihiku fragment.
Tunni tüüp: uute teadmiste kujunemine.
Tunni tüüp: kombineeritud.
Traditsiooniline tunni formaat:õppetund uue materjali õppimisel.
Mittetraditsiooniline tunni vorm: meedia õppetund .
Õppetunni meetodid:
- Visuaalne: illustratsioonid, demonstratsioonid.
- Verbaalne: lugu, vestlus, loeng.
- Praktiline: otsing (projektimeetod), uurimine.
Tunni eesmärgid:
- Selgitage õpilastele, et vesi on osa kõigist Maal elavatest asjadest.
- Rääkige lastele, kus inimesed vett kasutavad
- Näidake matemaatilisi andmeid kasutades, kuidas on vee hind tõusnud
- Näidake õpilastele, kui suur vajadus selle loodusvara järele on, kasutades igapäevase veekasutuse diagrammi.
- Kujundada õpilastes terviklik maailmavaade hüdrosfääri kõigi komponentide ühtsusest
- Näidake vee kui aine ja kõige olulisema loodusvara unikaalsust
- Rääkige õpilastele, kuidas Maailma ookean ja eriti Volga on saastatud
- Kuidas toimub maailma ookeani ja eriti Volga reostus?
- Rääkige lastele veesõdade põhjustest
- Tunni alguse korraldus. Õpetaja tervitus, lühike teade tunni eesmärgi ja eesmärkide kohta. (1 minut)
- Uute teadmiste kujunemine. (30 minutit)
Tunniplaan
- Vee tähtsus elusolendite eluks.
- Vee roll inimese elus.
- Värske vesi on napp ressurss.
- Volga ökoloogiline seisund.
- Kuidas kaitsta meie Volgat?
- Kas veesõjad on võimalikud? (Loeng, töö poolkerade füüsilise kaardiga tahvli ääres) (5 minutit)
Tunni kokkuvõte
Õpetaja tutvustus.
Teema Tänane õppetund kõlab nii: "VESI ON ELU ISE." Poisid, pange tähele, et me ei pane teema lõppu kirjavahemärke. Tunni lõpus pöördume teema juurde tagasi ja otsustame koos, mida peaksime lause lõppu panema.
Eesmärk Meie õppetund tõestab, et vesi on kõige levinum aine Maal, mis vajab erilist kaitset.
«Nähtava looduse pildi määrab vesi. Pole olemas ühtki loomulikku keha, mis oleks sellega võrreldav oma mõju poolest kõige elementaarsemate ja suurejoonelisemate protsesside kulgemisele. V. I. Vernadski.
Poisid, vaadake meie Maa kaarti. Mis on sellel veel: maa või vesi? (Vesi) Seetõttu nimetas Maa esimene kosmonaut Yu. A. Gagarin seda siniseks planeediks, sest täpselt nii nägi ta seda kosmosest. Poisid, meenutagem nüüd elava looduse kuningriike ja vaatame, kas vesi on nende kuningriikide esindajate hulgas.
Vesi on ainulaadne ja asendamatu. Tõenäoliselt teavad paljud teist, et vesi võtab 80–99% taime massist ja umbes 75% looma massist. Märkasite, et hoolimata sellest, et inimene kuulub loomariiki, oleme ta tuvastanud eraldiseisva lülina. Miks? Sest inimene on ainus elusolend, kes suudab veevarusid teadlikult mõjutada. Tema keha reageerib veetasakaalu häirele väga teravalt: 6–8% niiskuse kaotus kehakaalust põhjustab raskeid minestuslähedasi seisundeid ja kui kaotus ulatub 10–12%-ni, siis süda lakkab löömast.
Järeldus: Seega võime järeldada, et ilma veeta poleks nii palju elusorganisme ja nad ei saaks Maal pikka aega eksisteerida.
2. Poisid, kus inimene vett kasutab? (Kuulatakse õpilaste vastuseid)
Kõik teie vastused saab kokku võtta diagrammi kujul:
Järeldus: Näeme, et ükskõik millist inimtegevuse valdkonda me ka ei vaataks, vett on vaja kõikjal.
3. Tekib küsimus: kas inimene teab, et ta ei saa ilma veeta elada? Kas see säästab vett? Kumba vett ta rohkem kasutab: soolast või värsket? Kas teadsite, et mage vesi moodustab 2,5% Maa veevarudest. Mis võiks olla magevee allikas Maal? (Liustikud, põhjavesi, jää, soode, jõgede, järvede vesi, õhuniiskus).
Inimtarbimiseks on saadaval vähem kui 1% maailma mageveevarudest. Maailma mageveevarusid ei ole võimalik suurendada ja selle tarbijate arv kasvab pidevalt. Hiljutised uuringud on näidanud, et vee hind on kogu maailmas kõvasti tõusnud. Viimase 50 aasta jooksul on nafta hind tõusnud 10 korda, tarbevee hind 100 korda ja joogivee hind 1000 korda.
Vaatame päeva veetarbimise tabelit:
Kodus:
- Hammaste pesu kraani all - 7 l,
- Loputusvesi tualetis – 20 l,
- Võtke dušš 6 minutit. - 100 l,
- vannis käimine – 140 l,
- Nõude pesemine kraani all - 110 l,
- Masinpestav – 230 l
1 tonni põllumajandustaimede kasvatamisel:
- nisu - 1,5 tuhat tonni,
- riis - 7 tuhat tonni,
- Puuvill - 10 tuhat tonni
1 tonni tööstustoodete valmistamisel:
- kivisüsi - 2 tonni,
- õli - 18 tonni,
- Paber – 200 t,
- Nikkel - 800 tonni,
- Viskoossiid – 1500 t
Järeldus: Mageveevarud on piiratud, vajadus selle järele on tohutu ja vee hind tõuseb tuhandeid kordi. Pole asjata, et ÜRO kuulutas 2003. aasta ülemaailmseks magevee aastaks. Ja igal aastal 22. märtsil tähistatakse ülemaailmset veepäeva.
Arvatakse, et 2025. aastaks elab 2/3 maailma elanikkonnast riikides, kus on mõõdukas kuni tõsine veestress.
4. Kitsendame nüüd veidi meie tänase vestluse ulatust. Et mõista, et magevee reostuse probleem on olemas, peame vaid meeles pidama, et meie Saraatovi linn asub Euroopa suurima jõe Volga ääres.
Volga vesikond hõlmab kogu Saratovi oblasti territooriumi. Selle piires voolab 350 Volga lisajõge, nende kogupikkus on 12 tuhat km. Volgat ennast, mis voolab läbi territooriumi põhjast lõunasse, esindab kaks veehoidlat:
- Saratovski
- Volgogradski
Nende pikkus meie piirkonna piires on 420 km. Nende ehitamise tulemuseks olid sellised nähtused nagu maalihked ja pankade hävimine. Põhjuseks on reservuaarisüsteemi tööst tingitud taseme kõikumine (vesi tühjendatakse päeval ja koguneb öösel).
Veehoidlate territooriumil on palju piirkondi, kus veepeegli laius ulatub 20 km-ni ja suured, püsivad tuuled selle peegli kohal tõstavad kuni 3-4 m kõrgusi laineid, mis löövad kaldale kogunenud energia jõuga.
Mõnes vasakkalda piirkonnas tarbitakse aastas kuni 5–8 meetrit territooriumi aastas. Veehoidlate eksisteerimise 30 aasta jooksul langes Volgasse sadu miljoneid tonne mulda ja kive, paljud vasakkalda punktid kaotasid terveid tänavaid koos elamutega. Hõljuvate osakestega veereostuse tagajärjel liiguvad kalad eemale kohtadest, kus nad varem elasid ja kudesid.
Selleks tunniks valmistudes kutsusin lapsed üles töötama kahe teemaga projektid.
Esimese projekti nimetasime “Tuukriks”.
Oma projekti teema selgemaks esiletõstmiseks otsustasime kujutleda end sukeldujate rolli ja laskuda Volga põhja. Mida me seal nägime? Uurimistöö tulemusena, uurides Volga põhja, avastasime, et koos veetaimede ja -loomadega tekkis sinna tohutult palju uusi elanikke.
Need sisaldavad:
- Majapidamisjäätmed
- Uppunud laevad lastiga.
Volga vetes roostetab praegu üleujutatud olekus vähemalt 63 mahajäetud jõelaeva. Mõned keskkonnakaitsjad usuvad, et selline hulk järelevalveta rauda vees võib meie piirkonna ökoloogiat tõsiselt kahjustada. Metall on korrodeerunud ja järelejäänud kütus lekib välja. Selliste laevade ümbruses on vesi mürgitatud lagunemissaadustega. Ja uppunud laeva ülestõstmine on kallis ettevõtmine. “Uppunud vara” kättesaamine läheb laeva omanikule maksma palju raha.
- Teise maailmasõja lennukid
- Kütteõli, naftasaadused
Järeldus: Selle projekti kallal töötamise tulemusena jõudsime järeldusele, et Volgasse on aastakümneid visatud tööstusreovesi, elamumajanduse ja kommunaalteenuste sektori jäätmed ning terved perioodilisuse tabeli “kimbud”: raskmetalle, nitraate. Volgas on palju uppunud laevu ja prügimägesid, mis võivad saada nakkushaiguste allikaks.
Kuid selgub, et lisaks tööstusettevõtete prügile ja jäätmetele hakati Volgast leidma uusi loomaliike. Ja sellest sai meie teema teine projekt "Kes täna Volgas ujub?"
Ajalehes Komsomolskaja Pravda leidsime artiklit "Kust tuleb Volga krabi?!" Sellest saime teada, et eelmise aasta oktoobri lõpus püüdis Jaroslavli elanik ebatavalise 20 cm pikkuse musta kala, mis oli pannkoogiks lapik. Ta viis selle Venemaa Teaduste Akadeemia sisevete bioloogia instituuti. See oli esimene kord, kui Volgast jõelesta püüdmise fakt dokumenteeriti.
Varem arvati, et see elab ainult Krimmis ja Kaug-Idas. Mõni aasta tagasi oleks selline fakt teadlastes tekitanud enneolematut elevust. Nüüd aga reageerisid nad sellele loole ilma suurema entusiasmita. Sest kaugete maade kalad liiguvad nüüd sihvakate parvedena Volga äärde. Ja lest pole just kõige eksootilisem leid.
Kuid kuidas suudab see vastu panna kümnetele krabidele, mille teadlased eelmisel aastal Volgast püüdsid? Või eksootilise nõelkala vastu, mis on Volga nõo jõgesid ja järvi nii palju täitnud, et lapsed püüavad seda madalal võrkudega. Või Kaspia heeringas – kilu. Kui keegi bioloogidest oleks 10 aastat tagasi maininud, et kalurid püüavad Loode-Venemaa jõgedes võrkudega heeringat, oleksid kolleegid teda hulluks pidanud. Sel aastal hakati Volgal esmakordselt välja andma lube tööstuslikuks heeringapüügiks.
Usuti, et krabid ei saa magedas vees paljuneda. Kuid mullu novembris tabati Volgast munadega emane.
Oma töö tulemusena koostasime diagrammi, mille nimeks sai "Kes täna Volgas ujub?"
Järeldus: Seega näeme, et alanud on uue ökosüsteemi kujunemine, millesse hakkasid tekkima uued loomaliigid.
5. Poisid, kas teie arvates on positiivseid prognoose?
Alates 1993. aastast on riigis tootmise vähenemise tõttu Saratovi oblasti tööstusettevõtetest ärajuhitava vee maht vähenenud 15%. Paljud ohtlikud tööstused on hakanud üle minema ohututele, suletud ahelaga puhastusseadmetele, kui määrdunud jäätmeid Volgasse ei lasta.
Novouzenskis ja Stepnõis ehitatakse tõhusaid moodulreoveepuhastiid. Vanade süsteemide remondi- ja taastamistöid teostatakse ka Balakovos, Balashovis, Rtištševis.
Järeldus: Vaja on suurendada puhastusseadmete arvu ja vähendada Volgasse sattuva reovee hulka.
6. Vaatame uuesti kaarti. Ütle mulle palun, kas vesi on Maal ühtlaselt jaotunud? (Ei). Milleni see teie arvates viia võib? Kas veesõjad on võimalikud? Kas arvate, et veesõjad on juba alanud? (Jah). Märgime kaardile need riigid, kus veesõjad juba käivad (Õpetaja märgib värviliste lippudega neid jõgesid, kus veesõjad käivad).
Viimase 50 aasta jooksul on sel alusel toimunud 507 konflikti, millest 37 lõppes jõu kasutamisega.
Kolmandik maailma 263 vesikonnast kuulub enam kui kahele riigile ja 19 enam kui viiele riigile. Paljud Aafrika, Lõuna-Ameerika ja Lähis-Ida riigid sõltuvad enam kui poole ulatuses võõrast veest.
ÜRO ekspertide järelduse kohaselt on täna kõrgeim veekvaliteet Soomes, Kanadas ja Uus-Meremaal (Venemaa on seitsmes), madalaim Belgias, Marokos ja Indias.
Oma reservide poolest elaniku kohta on esikohal Taani ja Venemaa pole selles nimekirjas isegi esikümnes, seega tundub, et on aeg üle vaadata venelaste teadvuses valitsevad arusaamad meie ammendamatutest rikkustest. ala samuti. Kõige kehvema veevarustusega riigid on Kuveit, Palestiina ja AÜE. Arenenud riikidest on kõige kallim vesi Saksamaal (2 dollarit 1 kuupmeeter), odavaim Kanadas (0,4 dollarit).
Siin on mõned näidised.
Rtištševo. Siin oli viirusliku hepatiidi puhang. Mõne päeva jooksul haigestus üle 100 inimese. Selle põhjustas elanikkond, kes tarbis Khoperi jõe veehaardest madala kvaliteediga vett.
Serpuhhov. 2003. aasta alguses tuvastati 132 viirusliku A-hepatiidi juhtu, millest 11-l juhtus alla 14-aastaseid lapsi. Puhangu põhjuseks oli haigusetekitaja sattumine roostes veevärgi Oka jõe reoveega kohas.
Järeldus: Seega saab ilmselgeks, et hoolimatu ja hoolimatu suhtumine vette on viinud uut tüüpi sõja tekkeni. Pole vaja leiutada uusi relvi ja rakette, piisab tavalise joogivee saastamisest. Halb vesi võib isegi rahva hävitada
- Teadmiste kinnistamine.(15 minutit)
Antoine de Saint-Exupéry ütles: „Vesi, sul pole maitset, värvi ega lõhna, sind nauditakse, teadmata, mis sa oled. Ei saa öelda, et sa oled eluks vajalik: sa oled elu ise.
Pöördume nüüd tagasi oma õppetunni teema juurde ja otsustame koos teiega, milline kirjavahemärk tuleks lause lõppu panna?
Poisid otsustasid panna lause lõppu hüüumärgi.
Kokkuvõtteks viime läbi ärimäng. Kujutagem ette, et igaüks teist sai mõneks minutiks linnapeaks. Mida saate soovitada kodus vee säästmiseks ja joogivee kvaliteedi parandamiseks? (Kuulatakse õpilaste vastuseid).
Järeldus: Kõik meie linnapeade pakutud meetmed on tõhusad. Lisan vaid, et juhtudel, kui kraani joogivee kvaliteeti pole võimalik parandada, tuleb kasutada maasügavustest ammutatud pudelivett. Ärge unustage majapidamisfiltreid kraanivee puhastamiseks.
Kutsun teid üles nimetama vanasõnu ja ütlusi vee kohta ning pakkuma välja reegleid, mis tagavad teie magevee kasutamisega seotud keskkonnaohutuse.
- Kokkuvõtteid tehes.
- Hindamine
- Kodutöö. (võime tüübi järgi)
- Keeleline tüüp - koostage intervjuu Venemaa Föderatsiooni presidendiga pakiliste keskkonnaprobleemide kohta.
- Loogiline ja matemaatiline tüüp - analüüsib keskkonnainfot ajalehtedest, lahendab keskkonnaprobleemi (vt õpik lk 45)
- Muusikaline tüüp - leidke ja jälgige klassikute muusikateostes looduse teemat.
Kasutatud Raamatud
- Globaalne ökoloogia. Õpik 10-11 klassidele. profiil kool / N. F. Vinokurova, V. V. Trušin – 2. trükk. – M.: Haridus, 2001. – 270 lk.: ill., kaart.
- Budkov S.T. Oleme kohustatud Volga päästma. // Geograafia koolis. – 1994 – nr 5 – lk 15 – 20.
- Eldõšev Yu. I. Kas veesõdu on võimalik vältida? // Ökoloogia ja elu. – 2003 – nr 3 – lk 56 – 59.
- Lavrushina Yu. A., Bakhareva N. Yu. Joogivee kvaliteedi probleem. // Roheline Maailm – 2004 – nr 78 – lk 14 – 15.
- Ivanov S. M. Laevad seisavad ja vajuvad põhja. / AIF – 2002 – nr 12 – Lk 9. [Saratov].
- Kirsanov A.D. Kust on pärit Volga krabi? / Komsomolskaja Pravda – 2002 – 23. august – lk 14 – 15.
Tunni teema: Tikkude kaev.
Eesmärk: puiduga töötamise oskuste kujundamine, õpilaste loova kujutlusvõime arendamine.
Tunni eesmärgid:
1. Teema:
Õpetage lapsi tikkudest kuubikut konstrueerima;
Kujundada ideid töökorralduse kohta;
Tutvuda materjalide ja töövahenditega, põhiliste käitumis- ja tööreeglitega klassiruumis;
Kasvatada austust teiste inimeste töö vastu, soovi nokitseda, teha tööd oma kätega, tutvustada iidset vene kultuuri;
Õppige oma töökohta organiseerima.
Kognitiivne:
Arendada oskust sõnastada vastuseid õpetaja küsimustele;
Regulatiivne:
Tagada eesmärkide seadmise ja oma tegevuste planeerimise oskuse kujunemine;
Edendada enesekontrolli ja enesehinnangu arengut;
Kommunikatiivne:
Edendada laste suhtlemisoskuste arengut;
Tagada dialoogilise ja monoloogilise kõne areng;
Isiklik:
Aidata kaasa väärtussuuniste ja tegevuse mõtestamise kujunemisele kognitiivsetest huvidest lähtuvalt;
Aidata õpilastel teadvustada ühistegevuse sotsiaalset, praktilist ja isiklikku väärtust;
Laiendage õpilaste loomingulisi võimeid, arendades loovat mõtlemist.
Tunni käik:
1. Organisatsioonimoment.
2.Aktiivsuse enesemääramine..(meeleolu)
Sulge oma silmad. Kujutage ette eredat päikest, rohelist heinamaad, looduslikke lilli. Hingake sisse selle heinamaa lõhna. Hingake sügavalt sisse ja hingake nüüd aeglaselt välja. (See harjutus stimuleerib kopse.)
3. Kasvatusülesande avaldus.
Laul "Noh"
Poisid, millest see laul räägib?
Kes teab, mis on kaev?
Kas sõnadel kaev, kell, kolobok, kettpost on ajalooline seos? (Kõigil sõnadel on ajalooline juur "KOLO", mis tähendab "ÜMAR")
Kaev oli algselt allikas, vooderdatud ümarpalgist välja õõnestatud palgiga.
Mõelge, kuidas kunstnikud jäädvustasid oma maalidel kaevu kujutist? (slaidiseanss)
Kuni 20. sajandi alguseni valmistati kaev puitkarkassina, tavaliselt tammepuidust. Tavaliselt paigaldati vee tõstmiseks palkmaja kohale värav või kraana. Kaevu auk oli kaanega kaetud.
Kaevud, nagu allikad, järved ja jõed, peeti pühaks, need olid kultuspaigad. Peaaegu igas külas oli oma püha allikas, mille vett peeti tervendavaks.
Kuni 20. sajandi alguseni toodi kaevude ja allikate ääres ohverdusi, anti vanne, sõlmiti abielusid.
Kraanakaevudega seostati ka uskumusi ja ebausku. Mõned uskusid, et kaev on eluallikas, viljakuse sümbol. Teised arvasid, et kaevu augu kaudu pääseb allilma. Üldlevinud arvamuse kohaselt, kui kaevu vesi on hägune, tuleb vihm.
4.Töö tunni teemal.
Mis toode teie arvates meid selles õppetükis ees ootab?
Vaadake seda toodet. Mis materjalidest see on valmistatud? Teate, et peate tikke väga ettevaatlikult kasutama. Pidage meeles tuleohutuse kuldreeglit: tikud ei ole laste mänguasjad (õpetaja räägib lastega)
Milliseid tööriistu me teie arvates vajame?
Liimi ja kääride kasutamise reeglite kordamine.
Ohutu kääridega töötamise reeglid
1. Hoidke oma tööpiirkond korras.
2. Enne töö alustamist kontrollige tööriistade kasutuskõlblikkust.
3 . Ärge kasutage lahtisi kääre.
4. Töötage ainult hooldatava tööriistaga: hästi reguleeritud ja teritatud kääridega.
5. Kasutage kääre ainult oma töökohal.
6. Jälgige töötamise ajal terade liikumist.
7. Asetage käärid nii, et rõngad oleksid teie poole.
8. Söötke kääride rõngad ettepoole.
9. Ärge jätke kääre lahti.
10. Hoidke kääre ümbrises, terad allapoole.
11. Ärge mängige kääridega, ärge asetage kääre näo lähedale.
12. Kasutage kääre ettenähtud viisil.
Liimiga töötamise reeglid
1. Liimiga töötades kasutage vajadusel pintslit.
2. Võtke selles etapis töö lõpetamiseks vajalik kogus liimi.
3. Eemaldage liigne liim pehme lapi või salvrätikuga, vajutades seda õrnalt.
4. Pärast kasutamist peske pintsel ja käed hästi seebiga.
Mis järjekorras me teie arvates tööd teeme?
5. Töö lõpetamine.(etapp-etapiline teostus kogu klassi poolt)
6. Tunni kokkuvõte. Tööde näitus.
Mis teile tunnis meeldis?
Mille kohta sa rohkem teada tahtsid?
7.Tegevuse peegeldus.
Õppetund 25Teema : Õppige õmblema . TÖÖ KEIRTEGA.
NÖÖBI ÕMBLEMINE
Tunni tüüp : tutvumine uue materjaliga.
Pedagoogilised ülesanded: tutvustada erinevat tüüpi aukudega nööpe, selliste nööpide õmblemise meetodeid, arendada nõela ja niidiga töötamise oskust, tutvustada nööpide õmblemisel kasutatavaid tööriistu ja seadmeid ning tekitada huvi teema vastu.
Planeeritud õppetulemused:
Teema: tunneb erinevaid nööpe, nööpide õmblemiseks vajalikke tööriistu ja seadmeid, kääride, nõela, sõrmkübaraga töötamise reegleid, oskab õmmelda aukudega nööpe, töötada nõela ja niidiga.
Meta-aine (universaalse õppetegevuse komponentide kujunemise/hindamise kriteeriumid - UUD):
Regulatiivne: määravad õpetaja abiga tunni kasvatusülesande, kavandavad ise oma tegevusi: koostavad tööplaani ja määravad tegevuste jada; kontrollida ja kohandada oma tegevust, tehes vajalikke muudatusi tegevusmeetodis mudeliga mittevastavuse korral; võimeline tegema tahtlikke jõupingutusi.
Kognitiivne: iseseisvalt tuvastada ja sõnastada kognitiivne eesmärk, navigeerida oma teadmiste süsteemis - eristada uut juba teadaolevast, ammutada vajalikku teavet õpiku materjalist, õppefilmist, illustratsioonidest, demonstreeritud näidistest ning tuginedes ka oma elukogemusele; analüüsida, tuues esile olulised tunnused, teha järeldusi ja koostada iseseisvalt tegevusalgoritm.
Kommunikatiivne: pakkuda koostöövõimalusi - oskus kuulda, kuulata ja mõista partnerit kõnelauses, on võimelisedviib läbi arutelu, väljendab õigesti oma mõtteid kõnes, suudab tõhusalt koostööd teha nii õpetaja kui ka kaaslastega ning üksteisele tuge pakkuda.
Isiklik UUD: omandada ühiskonnas kohanemisoskused,mõista omandatud teadmiste ja oskuste väärtust; Õpilased kujundavad suhtumist materiaalsete väärtuste, sh enda asjade eest hoolitsemisse, arendavad iseseisvust ja isiklikku vastutustunnet.
Treeningu meetodid ja vormid : osaliselt otsima, praktiline; individuaalne, frontaalne.
Õppematerjalid :
http://www.fizkult-ura.ru/node/113
http://www.numama.ru/blogs/0/23/post612.html
http://www.artem.chulpanov.ru/pugoviza.html
Materjalid ja seadmed : nööbid, niidid; arvuti, projektor, ekraan.
Visuaalne näidismaterjal: multimeedia seeria: N. I. Rogovtseva, N. V. Bogdanova, I. P. Freytagi õpiku elektrooniline lisa“Tehnoloogia” (CD), teema “Kahe auguga nööbi õmblemine”.
Põhimõisted ja terminid: tekstiil, niidid, nõel, käärid, mall, vale pool, parem pool, tõmba välja, õmble, augusta, pinguta, kinnita.
O tunni organisatsiooniline struktuur (stsenaarium).
I. Ettevalmistus uue materjali tajumiseks.
Tunni teema ja eesmärkide edastamine.
Õpetaja loeb Z. Aleksandrova luuletuse.
Ma olen kurb. Minu särgist
Nupud tormavad hirmust.
Niipea kui ma selle selga õmblen, tulevad nad jälle tagasi
Nad lähevad lahku ja jooksevad.
Luba küsimata,
Nad lähevad pausile.
ma ei saa aru, mis hirm
Kas särk püüdis nad kinni?
– Miks sa arvad, miks sellel tegelasel nööbid pidevalt särgist maha tulid?
– Mida saab öelda inimese kohta, kelle nööbid on riietelt lahti rebitud?
– Kas sa kõnnid alati korralikult ja korras?
– Mida teete, kui riietelt tuleb mõni nööp ära? Kas soovite õppida, kuidas ise nööpe külge õmmelda?
– Tänases tunnis õpime seda olulist oskust - nööpide õmblemist. Muidugi teate, et nupud on erinevad. Millised?
Õpetaja saab kutsuda tahvlile lapsi, kelle riietel on erinevat tüüpi nööbid, ja demonstreerida nööpide näiteid.
– Kas teadsite, et nupud ilmusid suhteliselt hiljuti, umbes 600 aastat tagasi?
Film räägib teile, kuidas inimesed ilma nuppudeta läbi said ja millised olid esimesed nupud.
Näidatakse multimeediafilmi “Kahe auguga nööbi õmblemine” I osa sõnadest “Kas sa tead, kuidas inimesed nööbi leiutasid?..” kuni sõnadeni “Meie ajal...”.
– Mida sa öelda tahad? Milliseid avastusi tegite? Mis sind üllatas? hämmastunud?
– Oleme juba rääkinud sellest, millised nupud praegu olemas on. Vaatame, võib-olla pole me kõiki liike nimetanud.
Näidatakse multimeediafilmi “Kahe auguga nööbi õmblemine” I osa kuni sõnadeni “Neid kasutatakse riiete kinnitamiseks ja kaunistamiseks...”.
– Mida uut sa õppisid? Milleks on nupud?
Näidatakse multimeediafilmi “Kahe auguga nööbi õmblemine”, I osa lõpuni.
– Millised ülesanded on meil täna tunnis ees?(Õpilaste avaldused.)
II. Uute teadmiste avastamine.
Töö õpikuga(lk 78–79).
– Vaata pilte. Kas sa saad kõigest aru? Et kõik ebaselged punktid selgeks teha, vaatame filmi.
Multimeediafilmi “Kahe auguga nööbi õmblemine” demonstratsioon II osa sõnadest “Seome niidile sõlme...” lõpuni.
– Kas saate nüüd aru kahe auguga nööbi õmblemise tehnoloogiast?
– Et teie töö oleks edukam...(teeme plaani).
III. Esmane teadmiste kinnistamine.
Planeerimine.
Tööplaan :
1. Tee niidile sõlm.
2. Viige nõel ja lõng läbi lõuendi (kanga).
3. Pane nupp peale.
4. Viige nõel ja niit teise auku.
5. Korrake toimingut veel kaks korda.
6. Seo pahemale poolele sõlm.
7. Katkesta üleliigne niit.
8. Hindame tööd.
Õpilased võrdlevad enda koostatud kava õpikus (lk 78) ja filmis “Kahe auguga nööbi õmblemine” III osas antud plaaniga.
– Nüüd, kui olete näinud, kuidas õigesti nööbi külge õmmelda, ja olete võtnud plaani, võite proovida ise nööbi õmblemist. Kuid olge väga ettevaatlik, et mitte end nõelaga torkida ja proovige mitte torkida nuppu, sest isegi nööbid võivad karta.
Õpetaja loeb ette E. Menžinskaja luuletuse.
Nupud olid ehmunud, segaduses,
Nad veeresid ümber nurkade ja jooksid minema.
Küsin valju häälega: "Miks sa põgenesid?"
Nad sosistavad: "Nõelal on nina nagu nõel!"
Peenikesed, kipitavad, olime väga hirmul.
Kogun peopessa nuppe.
Ütlen hirmunud inimestele: “Oh, te pisikesed!
Rahune maha, ma õmblen su vaikselt kinni!
Ma ei torgi ühtegi nuppu!"
Iseseisev töö.
– Kas nööbi õmblemine oli keeruline? Mis oli teile eriti raske?
Esmaspäeval
Esmaspäeval käisin ujumasKujutage ujumist.
Ja teisipäeval ma maalisin.Kujutage joonistust.
Kolmapäeval võtsin kaua aega, et oma nägu pesta,Nad teesklevad, et pesevad end.
Ja neljapäeval mängisin jalgpalli.Jookse paigale.
Reedel hüppasin, jooksin,Kohale hüppamine.
Ma tantsisin väga kaua.Pöörab kohale.
Ja laupäeval, pühapäevalKäsi plaksutama.
Puhkasin terve päeva.Kükitage maha, käed
põse all - "magama".
Töö õpikuga(lk 80).
– Õmblesid kahe auguga nööbid. Kas soovite õppida, kuidas nelja auguga nööpe külge õmmelda?
– Vaata pilte õpikust. Mida sa öelda tahad?
– Täpselt nii, nelja auguga nööpide õmblemiseks on erinevaid võimalusi. Rääkige meile neist igaühest, kasutades õpikus olevaid pilte.
Käimasolevate tööde jälgimine.
Õpetaja demonstreerib iga nööpide õmblemise meetodit, õpilased jälgivad.
Iseseisev töö.
Märge. Õpetaja saab näidata kõiki nelja auguga nööpide õmblemise viise korraga ja seejärel õmblevad õpilased iseseisvalt nööbid kõigil näidatud viisidel, kuid arvestades laste vanust, on soovitav kõigepealt näidata ühte meetodit, et õpilased kordavad seda, siis teist jne.
IV. Tunni kokkuvõte. Peegeldus.
– Meie õppetund hakkab lõppema. Mida ta sulle õpetas? Milliseid uusi teadmisi ja oskusi olete omandanud? Kas need on teile hilisemas elus kasulikud?
Tööde näitus.
– Kuidas sa täna töötasid? Kas kõik õnnestus? Mis oli eriti raske? Mis tundus lihtne?
– Kas soovite kellelegi rääkida sellest, mida täna tunnis õppisite ja õppisite?
– Kas soovite kellelegi õpetada seda, mida täna õppisite?
Tunni lisamaterjal
HUVITAVID FAKTID NUPPU AJALOOST *
Näib, mis nööp – kes mõtleb sellele puhtalt utilitaarsele detailile hommikul särki kinni nööpides? Kui aga veidi teise nurga alt vaadata, võib avaneda palju huvitavat. Igal asjal pole ju mitte ainult oma ajalugu, vaid ka palju fantastiliselt põnevaid jooni...
Kus ja millal nupud ilmusid?
Esimesed nööpe meenutavad kinnitusdetailid ilmusid umbes 3. aastatuhandel eKr. Induse orus tehtud väljakaevamistel leiti ehtne nupp, millel oli kaks õmblemise auku.
Euroopas ilmusid esimesed nupud 4. sajandil eKr. e., Kreeka sõdalaste seas. Ilmselt oli vaja midagi, millega saaks (v.a. nööpnõelad) riidetükke koos hoida. Sõdalaste “vormiriietuse” nahkrihmad kinnitati eest mitme metallnööbiga jalas. Vana-Kreeka kunsti avastatud esemete hulgas, mis pärinevad 4. sajandist eKr. e. 1. sajandini pKr e., sa kohtad kullast valmistatud nuppe.
Keskajal tõid rüütlid nööpe Euroopasse Lähis-Idast, kuid laiemalt levisid need alles 18. sajandil. Ja alguses, kummalisel kombel, näitasid mehed uute kinnitusdetailide vastu huvi. Naised tervitasid nuppude ilmumist vaenulikult ja jätkasid nööpnõelte kasutamist.
Meeste rõivad ei jäänud sel ajal naisterõivastele ereduse ja luksuse poolest alla. Nööbid olid valmistatud väärismetallidest ja sageli kaunistatud vääriskividega.
Nupp, mida tollal nimetati “nööbiks”, jõudis vene moekunstnikeni 15. sajandi lõpus – 16. sajandi alguses. Veel 13.–14. sajandil polnud Venemaal nööpe, kuid inimesed riietati umbes nii: materjalist lõigati pea jaoks auk välja – siin on originaalmudel. Riided kinnitati vöödega.
Nööpide harrastuse kõrgaeg Venemaal oli 16. sajand, Ivan Julma aeg, mil nööpe hakati kasutama kaunistustena: neid õmmeldi varrukatele, küünarnukist mansetini ja rinnale, alates aastast. kael vöökohani. Nuppude viimistletud oskus ja keerukus pidi näitama nende omaniku jõukust. Kullast, hõbedast ja elevandiluust valmistatud nööbid sümboliseerisid rikkust ja kõrget positsiooni ühiskonnas. Enne Peetri kuulsat kostüümireformi ja välismaiste rõivaste kandmise käsku maksid vene bojaarid ja bojaarid kullasseppadele ja välismaistele kaupmeestele türkiissiniste, pärlite, korallide ja emailidega väärismetallist nööpide eest palju raha. Sellised nööbid õmmeldi tavaliselt ülerõivaste külge ja kinnitati nahast või nöörist valmistatud aasadega. Mõnele meeldisid ažuursed nööbid, teisele aga soliidsed, niello mustriga, graveeringuga. Nende suurused olid erinevad – hernest munani. Nööbid anti edasi pärandina, kaasati kaasavara hulka, kasutati kõrvarõngaste ripatsitena ja helmestena.
Uut tüüpi meesterõivaste – frakkide, mantlite, jakkide, jakkide – tulekuga hakatakse nööpe väiksemaks, ametlikumaks ja vaoshoitud värvidega muutma. 19. sajandi lõpus tulid naiste moodi pluusid, jakid ja mantlid ning naistel muutus nööpideta hakkama saamine võimatuks. Siis hakkasid naised neid laialdaselt kasutama!
Nupp identifitseerimismärgiks.
Tsaari-Venemaal kasutati osakondade nööpe erinevate ministeeriumide, kubermangu- ja linnavalitsuste, armee- ja mereväeüksuste, õppeasutuste jm vormiriietuse jaoks, mis on ajaloolastele väga oluline materjal. Vorminööpilt saab kindlaks teha, millisesse osakonda seda kandev ametnik kuulus, mis aastad ta teenistuses oli ja millistes auastmetes. Nikolai I ajal, kes võttis kasutusele osakonnanööbid, kandsid peaaegu kõik impeeriumi ametnikud - valvurist riigikantslerini - teatud tüüpi nööpidega vormirõivaid.
Mõned embleemid, mis olid kujutatud osakondade nuppudel revolutsioonieelsel Venemaal, on endiselt kasutusel. Näiteks tammeoksad metsameestele, ankur mereväe töötajatele jne.
Ohvitseri nööbid erinesid sõdurinööpidest selle poolest, et need pidid olema kullast või hõbedast (olenevalt omaniku positsioonist), kuid sagedamini valmistati neid kullatud ja hõbetatud. Sõduri omad olid valmistatud vasest, pronksist, tinast ja messingist.
Valvurites ja kindralite seas olid nööpideks vapp, kotkaga. Lisaks oli nendes rügementides, kus pealikud olid keiserliku perekonna liikmed, nuppudel keiserliku krooni kujutis.
Aastatega odavnes materjal, millest nööpe valmistati. Esimese maailmasõja ajal hakkas Saksamaa hõbeda asemel münte vermima rauast ja tsingist, Venemaa hakkas vase asemel välja andma paberraha. Ja nööpidest sai raud ja tina. Kahekümnenda sajandi alguses, keemiatööstuse arenguga, asendati kuld, klaas ja portselan järk-järgult plastiga. Kui rääkida metallist, siis kui 20. sajandi 20-30ndatel vermiti nööpe veel pronksist ja messingist, siis pärast 50ndaid hakati neid valmistama ainult alumiiniumist. Ja nüüd võib öelda, et metallnööpide ajastu on läbi. Tõsi, mõned riigid (näiteks Rootsi, Inglismaa), kes hoolivad oma armee prestiižist, jätkavad endiselt raskemetallist sõjaväelaste nuppude valmistamist. Kuid enamik armeed on läinud üle alumiiniumile või plastile.
Tunni kokkuvõte “Vesi on elu allikas”
Haridusvaldkond: tunnetus
Sihtmärk: Arendada lastes teadmisi vee tähtsusest inimeste, taimede ja loomade elus, selle omadustest. Näidake, kus keskkonnas vesi mis kujul eksisteerib. Andke aimu mõnedest looduslikest reservuaaridest ja joogiveeallikatest. Sisestage austust vee vastu.
meetodid: verbaalne, visuaalne.
Tehnikad: mõistatuste lahendamine, rääkimine, vaatamine.
Meetodid ja tehnikad: verbaalne meetod - mõistatuste lahendamine, vestlus, luuletuse lugemine.
Visuaalne: vaatlused, selleteemaliste illustratsioonide uurimine, katsed veega.
Materjal: anumad veega, akvarellvärvid, lusikad või kivikesed, salvrätikud, helisalvestis vihmast, ookeanist, (mere)purskkaevust, ojast. Didaktiline mäng “Kellele on vett vaja”, mõistatused, esitlus, maakera.
Eeltöö:
- Vestlused lastega: “Kust leiad vett”, “Kes elab vees”, “Miks tuleks vett säästa”.
Lugedes N. A. Ryzhova lugu “Kuidas inimesed jõge solvasid”.
Katsete läbiviimine veega.
Didaktiline mäng "Kellel on vett vaja"
Õppemäng “Kus, mis vesi seal on?”
Veeringe tundmaõppimine looduses.
Tööde näitus teemal “Vesi – elu allikas”
Otsene õppetegevus
Koolitaja: Hoidkem kätest kinni, naeratagem üksteisele ja loome hea tuju ning olgem tähelepanelikud.
Kuulake mõistatust:
Ta on ka järves
Ta on ka lompis
See keeb ka meie veekeetjas,
Ta jookseb ka jões.
Mis see on? (vesi)
(arvan ekraanil) õige, vesi. Küsimused lastele: Vaadake, kui palju on maakeral siniseid laike – need on mered, ookeanid, järved, jõed.
Kas sa tead, milline vesi meres on? (Vesi meres on soolane) Kas sa saad seda juua? (Sa ei saa seda juua) Joome värsket vett. Seda leidub jõgedes, allikates, järvedes. Magevett, mida me kasutame, on meie maal vähe. Ja iga aastaga jääb nii puhast vett järjest vähemaks, kuna inimesed reostavad veekogusid. See tähendab, et vett tuleb säästa. Kuidas säästa vett? (laste vastused) Palun vaadake ekraani ja mõelge, kas nad vajavad vett?
Didaktiline mäng “Kellele on vaja vett”, pildid: linnud, puud, kalad, putukad, loomad, seened, inimesed...
Jah, ilma veeta sureb kogu elu maa peal. Vesi on elu!
LÕÕGASTUS: "Arva ära, kuidas see kõlab?" (lapsed istuvad vabalt suletud silmadega vaibal, helisalvestis: vihma, mere, vee, oja, vee hääl).
Koolitaja: Veega on suur mure – anda vett kõigile Maa elanikele. Vesi on inimese hea sõber ja abiline.
Kuulake luuletust: helisalvestis, (esitlus)
Kas olete veest kuulnud?
Nad ütlevad, et ta on kõikjal!
Leiad ta tiigist,
Lombis, meres, ookeanis,
Ja niiskes metsasoos.
Nagu jääpurikas jäätub
Metsa hiilib udu,
See keeb su pliidil,
Veekeetja aur susiseb.
Me ei saa end ilma selleta pesta,
Ära söö, ära joo end purju!
Julgen teile teatada:
Me ei saa ilma temata elada!
Kust looduses vett leida? Kas vesi on alati sama? (laste vastused) Võib-olla võib vesi, nagu nõid, muutuda? Ja VEEKUNINGANNA aitab meil selle välja mõelda. (kõlab rahulik muusika, õpetaja paneb krooni). Mina, vee kuninganna. Vesi, poisid, ei ole alati sama, see võib muutuda ja olla erinev. Arva ära minu mõistatused: (mõistatused ekraanil)
1. See lamab terve talve,
Kevadel jookseb jõkke. (lumi)
2. See kasvab tagurpidi,
Ta ei kasva mitte suvel, vaid talvel... (jääpurikas)
3. Nad ootavad mind – nad ei oota,
Ja kui nad sind näevad, jooksevad nad minema. (vihm)
K.V. Näete, poisid, vesi võib olla erinev ja see on ka maagiline. Saate sellega mängida:
Kehalise kasvatuse minut "Vihm"
Vihm tilkus peopesale (parem käsi puudutab vasakut)
Lilledel – (ringikujuline liikumine parema käega)
Ja teele - (mõlemad käed teie ees)
Kallab, kallab – oh, oh, oh! (raputab pead)
Jooksime koju (jooksime paigal)
Vee kuninganna . Samuti saate katsetada veega. Kujutage ette, et rühm on uurimislabor. Kes mäletab, mis on labor? (laste vastused). Lapsed panevad põlled ette ja istuvad lauda.
Sõrmevõimlemine (teha loenduspulkadest "lumehelbeke")
Vee kuninganna . Vaatame vett. Milline ta on?
1.KOGEMUS “SELGE VESI”.
Laste ees on kaks anumat veega. Asetage mõlemasse klaasi kivikesed või muud esemed, need on nähtavad ja vesi on selge. Lisage ühte anumasse akvarellvärv ja segage. Kas sa näed kivikest? (kivike muutus nähtamatuks), miks? (kus vesi valatakse, on kivike näha, sest vesi on läbipaistev, aga värviga vesi on läbipaistmatu.
Järeldus: vesi on läbipaistev, kuid värviline vesi on läbipaistmatu.
2. KOGEMUS "MIS KUJU ON VESI?"
Laudadel on kuubikud ja pallid. Küsimus: Mis kujuga need objektid on (laste vastused). Kas veel on vorm? Selleks võtke kitsas anum või kauss ja täitke need veega. Valame selle vee laia anumasse. Vee vorm muutub kogu aeg.
Järeldus: Vesi ei oma kuju ja võtab selle anuma kuju, milles see asub.
3. EKSPERIMENT “JÄÄ – TAHKE VESI”
Lapsed korjavad jääd. Küsimus: Mis temast saab? (laste vastused: "Jää hakkab sulama." Miks? - "Sest käsi on soe ja jää külm."
Järeldus: Jää on ka vesi.
Vee kuninganna : Katse tulemusel selgus, et vesi on üks hämmastavamaid aineid. Sellel on järgmised omadused:
Läbipaistvus
Vormi pole
Vesi võib olla tahke jää kujul
Vesi on vedelik
Hästi tehtud, hea töö. Vesi võib olla ka auru kujul, kuid sellest saame teada järgmisel korral. Enda mälestuseks annan sulle võlupiisa, mis annab sulle eluandva jõu. Lihtsalt ärge unustage vee eeliseid ja selle eest hoolitsemist.
Loovülesanne: Rakendus lehtedest.
Letskikh L.A.
algkooli õpetaja,
MAOU keskkool nr 21, Kungur
Tunni tüüp: konkreetsete probleemide lahendamine.
Pedagoogilised ÜLESANDED: arendada oskust töötada paberiga, malliga, kasutades selleks vajalikku
tööriistad ja seadmed; arendada loomingulisi võimeid, kasvatada rasket tööd.
HARIDUSE PLANEERITUD TULEMUSED:
Õppeaine: teadma paberiga töötamise tehnikaid, kääride, liimi, malliga töötamise reegleid; tea, kuidas kasutada
praktilises tegevuses omandatud teadmisi.
Meta-aine (universaalse õppetegevuse komponentide kujunemise/hindamise kriteeriumid –
UUD):
Reguleeriv: seostage teadaolevat ja õpitut sellega, mida veel ei teata ja mida on vaja õppida; põhineb
õpetaja abiga määravad nad tunni kasvatusülesande, koostavad kava ja määravad järjekorra
tegevusi, kontrollida ja kohandada oma tegevusi, võrreldes valminud toodet etteantud standardiga.
Kognitiivne: tuvastage ja sõnastage kognitiivne eesmärk, leidke ja eraldage vajalik teave
materjal õpikust, õppefilmist, samuti eelnevalt omandatud teadmiste ja oma elukogemuse põhjal;
struktureerida oma teadmisi; analüüsige proovi, et tuvastada nii oluline kui ka ebaoluline
märgid.
Suhtlusvõime: nad oskavad kuulata ja kuulda, näitavad üles valmisolekut dialoogi pidada, kõnet õigesti üles ehitada
avaldust, vajadusel küsi täpsustavaid küsimusi, austa kõiki dialoogis osalejaid.
Isiklik UUD: mõista tunnis omandatud teadmiste tähtsust nii praeguse aja kui ka jaoks
peale elu; ilmutada huvi meie esivanemate ajaloolise mineviku vastu, mõista vee tähtsust elule
kõigist elusolenditest, sealhulgas inimestest, mõistavad, et vesi on väärtuslik, mõistavad vajadust selle eest hoolitseda
vesi.
ÕPPEMEETODID JA -VORMID: osaliselt uurimuslik, praktiline; individuaalne, frontaalne.
HARIDUSRESSURSID:
http://tolkslovar.ru/k6546.html
http://fiskultura.ucoz.ru/publ/151065
http://www.playroom.ru/content/view/1415/
http://www.vsezagadki.ru/2010/11/zagadkiprochistotu/
http://crazymama.ru/zagadki.php
MATERJALID JA SEADMED: värviline paber, pulgad; arvuti, projektor, ekraan.
Visuaalne näidismaterjal: multimeedia seeria: õpiku elektrooniline lisa N.I.
Rogovtseva, N. V. Bogdanova, I. P. Freytag “Tehnoloogia” (CD), teema “Noh”.
Põhimõisted ja terminid: paber, mall, küljendus, voltimine, lõikamine, lõikamine, painutamine, liimimine, liimimine.
TUNNI ORGANISATSIOONILINE STRUKTUUR (STSENAARIUM).
I. Ettevalmistus uue materjali tajumiseks.
SAADA TUNNI TEEMA JA EESMÄRK.
- Arva ära mõistatus:
Olen seotud Moydodyriga,
Sa keerad mu ära
Ja külm vesi
Ma pesen su ruttu ära.
(Veekraan.)
"Peate lihtsalt kraani keerama ja vesi voolab sealt välja." Isegi laps saab sellise ülesandega hakkama. Aga nii see oli
mitte alati. Vesi hakkas meie kodudesse nii lihtsalt ja kiiresti tulema mitte väga ammu. Ja nüüd on majas jooksev vesi
peamiselt linnaelanike, aga mitte külaelanike seas. Kust inimesed varem vett said? Kust külaelanikud selle nüüd saavad?
(Õpilaste vastused.)
– Mida sa viimases tunnis veest õppisid?
Multimeediafilmi “The Well” demonstratsioon, I osa sõnadest “Kas tead, miks Maad nimetatakse
sinine planeet? sõnadele “Vesi tänapäevastes majades tuleb veevärgist...”.
– Meenusid huvitavad faktid vee kohta ja nüüd vaatame, kuidas ja kust inimesed varem vett said.
Multimeediafilmi “The Well” demonstratsioon, I osa sõnadest “Vesi tänapäevastes majades pärineb
veevärk..." sõnadele "Selleks ehitati kaevud...".
Sõnavaratöö.
- Kas sa oled kunagi kaevu näinud? Kus see oli? Kuidas seletaksite, mis on kaev?
Kaev on kitsas ja sügav auk, mis on kaitstud maalihkete eest, vee ammutamiseks maa põhjaveekihtidest. (Selgitav
T. F. Efremova sõnastik.)
- Võib-olla on keegi juba arvanud, mida me tunnis teeme? (Õpilaste avaldused.)
- Vaatame, kellel oli õigus.
Multimeediafilmi “The Well” demonstratsioon I osa lõpuni.
– Tuletagem meelde, mis on paigutus. (Makett on eseme väiksem koopia.) Niisiis, me teeme... (väiksem
kaevu koopia). Mida me selleks teadma peame? (Kuidas näeb välja tõeline kaev, selle tehnoloogia
hukkamine.)
II. Uute teadmiste avastamine.
Töö õpikuga (lk 97).
– Vaadake kaevu uuesti tähelepanelikult.
Õpetaja saab näidata slaidi juba vaadatud filmi “Kaev” 1. osast või
fotod, joonised.
- Mida sa öelda tahad? Mida sa märkasid?
– Kaaluge kaevumudeli tegemise tehnoloogiat.
Nad vaatavad illustratsioone ja räägivad, millist tegevust igal pildil kujutatakse.
– Et kaevumudeli tegemise protsess oleks selgem, vaatame filmi.
Näidatakse multimeediafilmi “Kaev”, II osa sõnadest “Võta värvilist paberilehte...” sõnadeni.
"Me kujundame toote."
– Kas filmis oli kõik selge? Kas teil on küsimusi, mida soovite esitada?
– Mis on meie töö järgmine etapp? (Teeme plaani.)
III. Esmane teadmiste kinnistamine.
Planeerimine.
TÖÖPLAAN:
1. Võtke värviline paberileht ja kandke mall sellele.
2. Teeme malli kasutades voltimismärke.
3. Tõlgime ülejäänud mallid.
4. Lõika välja toorikud.
5. Alustame kaevu aluse tegemist: voldi värviline paber kokku.
6. Teeme lõiked.
7. Liimige toorik kokku - saame kaevu aluse.
8. Liimige kaevu katuse osad kokku.
9. Paneme raami kokku, liimides kaevu alusele pulgad.
10. Kujundame toote.
– Tööplaan on koostatud, mida tuleks nüüd teha? (Võrdleme seda õpikus ja filmis oleva kavaga.)
Võrrelge nende koostatud tööplaani õpikus ja filmis (III osa) toodud plaanidega. Kell
kohandatakse vastavalt vajadusele.
– Millised on järgmised sammud? (Teeme töökoha ette.)
Töökoha ettevalmistamine.
– Pidage meeles, mida tööks vaja läheb. Kontrollige, kas kõik on teie laual. Kontrollime ennast vaadates
filmikatkend.
Näidatakse multimeediafilmi “The Well” II osa kuni sõnadeni “Võtke värvilist paberit...”
Fizminutka
KONNAD
Rabas on kaks sõbrannat,
Kaks rohelist konna
Hommikul pesime end varakult,
Hõõrusime end rätikuga.
Nad trampisid jalgu, plaksutasid käsi,
Kaldus paremale, vasakule
Ja nad pöördusid tagasi.
See on tervise saladus!
Tere kõigile mu sõpradele!
Iseseisev töö.
Õpetaja osutab individuaalset abi.
IV. Tunni kokkuvõte. Peegeldus.